Rośliny zimozielone – dlaczego warto je mieć na swoim tarasie?

Rośliny zimozielone to takie typy roślin, które nie zrzucają liści na zimę. Pozostają zielone, ponieważ ich liście i łodygi odporne są na mrozy i nie potrzebują zimować. Składniki odżywcze pobierają z gleby i mogą przetrwać nawet duże susze. Są też dość odporne na wiatr. Mimo wszystko warto lekko je osłonić, jeśli mają być cały czas trzymane na nieosłoniętym tarasie.

Do bardzo odpornych na mrozy roślin należą m.in. lawenda wąskolistna, która dorasta nawet do 50 cm wysokości i ma oprócz listków bardzo piękne kwiaty wzdłuż łodygi, mahonia pospolita, dorastająca aż do metra wysokości i bardzo popularna w ogrodach, bukszpan wiecznie zielony, który najczęściej wykorzystywany jest jako krzew ozdobny, ale jest także hodowany w donicach, można go pięknie formować.

Krzewy zimozielone mają  wiele zalet

1. Są odporne na mrozy

Wystarczy jedynie lekko przykryć je na zimę, by przetrwały najgorszy śnieg. Najlepiej zakryć jedynie korzenie, czyli ochronić donicę, aby nie dostawał się do niej śnieg. Można podlewać roślinę przez mały otwór.

2. Nie zrzucają liści

Można cieszyć się ich pięknem przez całą zimę. Mają wiecznie zielone liście.

3. Są niedrogie w utrzymaniu

Najczęściej są to bardzo odporne gatunki roślin, więc nie potrzeba wiele do ich utrzymania. Po zimie można je odżywić za pomocą odżywki, ale jeśli nie zostały wystawione na bardzo chłodny wiatr, to jest małe prawdopodobieństwo, że zmarnieją.

Warto trzymać takie rośliny pod daszkiem, ponieważ zbyt duża warstwa śniegu może połamać gałęzie.

Źródło – https://otico.pl/blog/piekny-taras-przez-caly-rok-zalety-roslin-zimozielonych/