Jakie są wady rozwiązania chmurowego?

Chmura jest uważana za proste i opłacalne rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści dla firm. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej technologii możemy znaleźć również wady.

Wymagane szybkie łącze internetowe

Kiedy chcemy umieścić dane firmy w chmurze musimy pamiętać o zapewnieniu szybkiego połączenia z internetem. Stabilne oraz szybkie łącze to gwarancja tego, że bez problemu będziemy mogli korzystać z serwera oraz zakupionych przez nas usług. W przeciwnym wypadku może okazać się, że chmura nie sprawdzi się jako serwer plików.

Zgoda na uzależnienie się od dostawcy

Musimy mieć świadomość tego, że wybierając rozwiązanie chmurowe powierzamy dość sporą odpowiedzialność dostawcy usług. Musimy mieć pewność, że rozwiązanie jest niezawodne oraz zawsze dostępne. Dlatego wybierajmy tylko sprawdzonych dostawców usług, tak aby zminimalizować ryzyko przerwanej łączności z serwerem do minimum.

Opłacalność

Na pierwszy rzut oka chmura jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem pozwalającym na redukcję kosztów związanych z obsługą infrastruktury informatycznej firmie. Jeśli jednak w dłuższej perspektywie czasu nie zależy nam na modyfikacjach serwera, może okazać się, że bardziej opłaca nam się rozwiązanie w postaci dedykowanego serwera ulokowanego w firmie.

Ograniczenie kontroli

Mimo, że chmura serwer jest bardzo ciekawym rozwiązaniem nigdy nie zapewni nam pełnej kontroli, tak jak dedykowany serwer. Własny serwer możemy dowolnie dopasowywać oraz konfigurować do swoich potrzeb. Chmura pomimo dużej elastyczności posiada pewne ograniczenia programowe.